Atak Na Milionowy Kościół w Chinach

 Home  |  Artykuły  |  Doniesienia  |  Linki  |  Info  |  Kontakt 

 
Ta informacja nie wydobywa się na światło dzienne w związku z tym, że ci, którzy mają czelność dowiadywać się o swoich bliskich, są aresztowani, prześladowani i zastraszani. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie raportu organizacji praw człowieka mającej swoją siedzibę w stanie Nowy Jork. Komitet Badania Prześladowań Religijnych w Chinach (Committee for Investigation on Persecution of Religion in China [C.I.P.R.C.]) współdziała z chińskimi chrześcijanami, donosząc o przestępstwach chińskiego rządu w zakresie prześladowań religijnych i łamania praw człowieka.

Zanim przejdziemy do raportu, chcemy podzielić się paroma szczegółami na temat pewnych okoliczności związanych z CIPRC. 
Ponad rok temu dowiedzieliśmy się, że główna domena internetowa tej organizacji (religiousfreedomforchina.org) została przejęta przez kompanię Dotster, Inc. w celu odsprzedaży za wyższą cenę. Później w 2003 roku dowiedzieliśmy się, że portal china21.org (obecnie w użyciu) jest blokowany/cenzurowany przez chińską infrastrukturę internetu (wraz z całą listą innych domen, które muszą być uznane przez rząd chiński za "niekoszerne" dla publicznej konsumpcji).

    

Komitet Badania Prześladowań Religijnych w Chinach
(Committee for Investigation on Persecution of Religion in China)

DO NATYCHMIASTOWEGO ROZPOWSZECHNIENIA

Kontakt:
John Lee, Chief Secretary
The Committee for Investigation on Persecution of Religion in China
146-01 Jasmine Avenue
Flushing, NY 11355
Phone: 646-361-5039; Fax: 718-358-5605;  E-mail: cipr c1@yah oo.com
URL: http://www.china21.org 
(Angielska wersja: http://www.china21.org/English/index.htm)

Chiny: Zaostrzenie Prześladowań Kilkumilionowego Kościoła;
- Lider Kościoła Porwany, 
- Ponad Pięćdziesięciu Pracowników Aresztowanych, a
- Jeden Pobity Na Śmierć

Flushing, NY, 14 maja, 2004 ó Poczynając od 17 kwietnia rozpoczęło się ciężkie zaostrzenie prześladowań kościoła z kilkoma milionami wierzących przez chiński rząd. Xu Shuangfu, głowa kościoła, został porwany w Haerbin, w prowincji Heilongjiang. Od tego momentu ponad pięćdziesięciu współpracowników zostało aresztowanych przez policję, a jeden, Gu Xianggao został pobity na śmierć. Zgodnie z Panią Liu, która została porwana razem z Xu Shuangfu, a następnie uciekła, porywacze prowadzili samochód policyjny i mieli w swoim posiadaniu broń palną. Po ucieczce z rąk porywaczy, Liu wpadła w ręce policji Prowincjalnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego i do tej pory nie ma o niej żadnych wieści. Kiedy wnuczka Xu błagała policję o pomoc, ich odpowiedzią było "Jak możemy rozwiązać ten problem, bez 3 milionów RMB?"[1] Kiedy zorientowała się, co się stało i udało jej się opuścić posterunek, policja zastawiła na nią pułapkę, ale nie udało im się jej schwytać. Żona Xu była odsyłana od posterunku do posterunku, kiedy szukała pomocy władz.

Obecnie sytuacja stała się poważna - policja aresztuje ludzi, którzy usiłują się dowiedzieć czegoś na temat tej sytuacji. Rodziny ofiar są pod ścisłą obserwacją i nie mogą się otwarcie wypowiadać na ten temat, chyba że są przygotowi na aresztowania. Według funkcjonariusza policji kościół brata Xu jest traktowany niemal na równi z ruchem Falun Gong.[2]

Xu Shuangfu jest z wioski Linglou, miasta Xiaodian, kantonu Nanzhao, prowincji Henan. Po dedykowaniu swego życia dla ewangelizmu, w wieku 12 lat w 1957 roku, był więziony wiele razy dla swej wiary - sześć razy na ponad trzy lata. Po kilku dziesięcioleciach ciężkiej pracy jego kościół rozwnął się w niemal każdej prowincji. 17 kwietnia 2004 Xu i kilku współpracowników udało się do Haerbin by odwiedzić tam swoich współwierzących. Po zebraniu się, w drodze do domu jednej z sióstr, jeep z rejestracją "99999" usiłował ich przechwycić kilka razy. Po przybyciu na miejsce, Xiao San - kierowca - opuścił ich. Kilka minut później zadzwonił telefon i Xiao San powiedział pospiesznie, "ktoś mnie zatrzymał!" Połączenie urwało się w tym momencie. (Do tej pory nikt nie wie co się stało z Xiao San i jego samochodem.) Dowiedziawszy się o tym Xu zdecydował się wyjechać wcześniej. O godzinie 16:00 jeden z braci przybył by podwieźć Xu na lotnisko. Zobaczył, że Xu i siostra Liu byli śledzeni zaraz po opuszczeniu budynku i natychmiast do nich zadzwonił. Zdecydowali się wziąć taksówkę. Ale nie zapobiegło to porwaniu ich w drodze do portu lotniczego. Siostra Liu miała szczęście i udało jej się uciec w nocy. Powiedziała przyjaciołom co się stało: porywacze mieli pistolety i prowadzili policyjny samochód. Po zatrzymaniu ich, wciągnęli ich do samochodu i założyli im opaski na oczy. Następnie zostali zabrani do gminy Bin, gdzie siostra Liu zdołała uciec. Jednak 18 kwietnia została zabrana przez Regionalne Biuro Bezpieczeństwa Publicznego i nigdy nie powróciła.

Rano 19 kwietnia chrzesna Xu zadzwoniła do porywaczy i powiedziano jej, że musi zapłacić 3 mil. RMB jeśli chce, żeby wypuścili Xu. Udała się po pomoc na posterunek policji w Daczeng. Jednak policjanci traktowali ją jak przestępcę i przesłuchiwali ją do południa. Porywacze zadzwonili do niej i zagrozili: "Wyślij nam pieniądze do północy. Inaczej zabijemy staruszka. Teraz utniemy mu palec." Była tak przerażona, że zaczęła płakać i błagała policję, żeby znaleźli sposób, by go wyrwać z rąk porywaczy. Policjant powiedział jej z uśmiechem: "Musisz szybko przygotować pieniądze. Jak możemy rozwiązać tę sprawę bez pieniędzy?" Ciągle błagała policję, aż zrozumiała, że oni nie mieli najmniejszych intencji, by zająć się tą sprawą. Udało jej się wydostać z ich rąk, mówiąc im, że chce zrobić zgodnie z ich sugestią; skontaktować się z rodziną i zorganizować pieniądze. W nocy cały posterunek zaczął jej szukać. Mówili, że odnaleźli jej ojca chrzesnego i potrzebują jej, żeby potwierdziła jego tożsamość. Wiedziała, że to pułapka i opuściła Haerbin. Wiedząc co się stało żona Xu również usiłowała otrzymać pomoc od policji. Wiele razy kontaktowała się z lokalnym departamentem policji, oraz z policją w Hejlongdżiang. Odsyłano ją tam i spowrotem. Do tej pory nikt nie zajął się tą sprawą.

Popołudniem 26-go ponad 50 współpracowników brata Xu w Haerbin zostało aresztowanych w tym samym czasie. Ich domy zostały splądrowane i przejęte przez policję. Wśród aresztowanych znaleźli się kaznodzieje: Yin Chuanhui, Fan Yuqin, Jiao Jianmin, Lian Zhifu. 27-go 28-letni brat, Gu Xianggao, został pobity na śmierć.

Jest teraz jasne, że to była dokładnie zaplanowana operacja na dużą skalę i atak na ten kościół domowy przez rząd. Zachęcamy społeczność międzynarodową, a szczególnie chrześcijan, aby przyczynili się do pomocy dla brata Xu i jego kościoła.

[...] 


Komitet Badania Prześladowań Religijnych w Chinach jest niedochodową organizacją dedykowaną ujawnianiu światu brutalnych ataków na kościoły domowe przez chiński rząd i pomagającą tym prześladowanym. W celu skontaktowania się:

telefon: 646-361-5039 [w USA] lub 
email: ciprc1 @yaho o.c om,  lub
odwiedź nasze strony: www.china21.org.

  


1. Chiński yuan (lub RMB): $1 = 8RMB.
2. Falun Gong: filozoficzny/duchowy/demokratyczny/kultowy ruch w Chinach i w innych krajach. Postrzegany przez rząd chiński jako zagrożenie ich bezpieczeństwa i autorytetu. Członkowie tego ruchu są prześladowani przez rząd na równi z chrześcijanami z kościołów domowych.

  

 
R-Kiver / Maj 2004 / Zamieszcz: 2005.11 / Zmiany: 2005.11

 Home  |  Artykuły  |  Doniesienia  |  Linki  |  Info  |  Kontakt 

|| © grazingsheep.com   1999-2013 ||