*    *    *

 

 

 

 

 

Narodziny Miedzynarodowego Kryminalnego Sadu
(KHouse, 2002-07-02)
 
Międzynarodowy Sąd Kryminalny [ICC] (tlum: od ang. International Criminal Court) zostal powolany do zycia w poniedzialek, 1 lipca 2002, z ponad 100 krajami celebrującymi jego narodziny jako kamien milowy na drodze do swiatowej sprawiedliwosci. Statut Rzymski, który okresla wytyczne ustanowienia ICC byl oficjalnie ratyfikowany na początku kwietnia przez 6 krajów więcej niz wymagane 60 by mógl zaistniec. Jak dotąd 76 panstw ratyfikowalo Statut Rzymski, zaplanowany w celu stworzenia swiatowego sądu, który mialby wladzę by sądzic osobników odnosnie ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkosci.

Stany Zjednoczone są tu wyraznym wyjątkiem. Irytują wiele krajów nie tylko odmawiając ratyfikowania porozumienia, ale poszukując sposobów ochrony swoich obywateli przed sądownym sciganiem ich przez ICC, Stany Zjednoczone stoją jako zdecydowany oponent do miedzynarodowej jurysdykcji ICC. Jakkolwiek USA ma dobre powody by protestowac przeciwko daleko siegającej wladzy tego nowego sądu i jego zagrozenia dla suwerennosci USA. Z personelem wojskowym wysylanym na caly swiat i zajęte wojną z teroryzmem, USA ma wiele do stracenia w przypadku wrogów wytaczających wydumane, lub politycznie motywowane oskarzenia przeciwko USA. Odnosnie swoich wątpliwosci, Sekretarz Obrony Donald Rumsfeld powiedzial reporterom, "Powinnismy byc wylączeni [z tego sądu] tak aby nie bylo politycznego przesladowania... szczególnie kiedy wiesz, ze prowadzisz globalną wojnę z teroryzmem i wiesz, ze materialy treningowe terorystów zachęcają ludzi do czynienia oskarzen o zbrodnie wojenne, oraz oszczerstw, i wiesz, ze prasa natychmiast to wszystko podchwytuje i drukuje". Drobne oskarzenia i oszczerstwa nie są jedynymi problemami. Rząd USA chce chronic swoich obywateli przed procesami sądu, który nie gwarantuje im tych samych protekcji jak Konstytucja USA.

USA spedzilo ostatnie dni czerwca poszukując immunitetu dla wszystkich urzedników sluzących pod zarządem ONZ w operacjach pokojowych, poczynając od personelu w misji ONZ w Bosni-Hercegowinie. Niektórzy czlonkowie kongresu stwierdzili, ze nie będą sklonni zatwierdzac funduszy dla przyszlych operacji pokojowych ONZ jesli amerykanscy zolnierze nie będą wylączeni spod jurysdykcji ICC. USA nawet zagrozilo wycofaniem wszystkich sil pokojowych z operacji autoryzowanych przez ONZ jesli Rada Bezpieczenstwa nie zgodzi się na to. USA zaproponowalo, zeby pięciu trwalych czlonków Rady Bezpieczenstwa mialo prawo veta nad przypadkami sądzonymi przez ICC. Pozwoliloby im to zatrzymanie procesu jesli nie uzyska on ich aprobaty.

Grupy praw czlowieka, jak Amnesty International i Human Rights Watch, walczyly z usilowaniami USA w ubieglym tygodniu, a Rada Bezpieczenstwa utrzymuje swoja pozycje, ze zgoda na warunki immunitetu USA, lub prawo veto, zagroziloby intergralnosci sądu.

W niedziele w nocy USA uzylo swojego prawa veta odrzucając rezolucje Rady Bezpieczenstwa ONZ by przedluzyc misje w Bosni, ale zgodzilo sie na 72-godzinne odroczenie. Sekretarz Obrony Rumsfeld powiedzial, ze USA nie opusci obecnych operacji pokojowych. Jednakze, zanim rozpocznie jakiekolwiek przyszle misje, USA bedzie usilowalo zapewnic immunitet dla swoich sil przed wyslaniem ich.

Podczas kiedy ICC nie bedzie mialo sedziego, ani oskarzyciela przed przyszlym rokiem, urzednicy bedą notowali zazalenia wniesione o zbadanie przez ICC, kiedy ten rozpocznie swoją dzialalnosc. Sąd bedzie dochodzil zbrodni dokonanych po 1 lipca.

 

POWROT

 

 

 

 

 

*    *    *

 

 

 

 

 

 

*    *    *

 

 

 

 

 

 

* * *

 

 

 

 

 

 

| Indeks 2002 | Doniesienia: Home | GrazingSheep: Home |