*    *    *

 

 

Naciski Wzrastaja By Utworzyć Państwo Palestyńskie
(KH 2002-02-19)
 
W listopadzie ubieglego roku jordanski Król Abdullah II ujawnil inicjatywę pokojową, ktora ma poparcie USA, UE, ONZ, Rosji, Egiptu i Jordani. Ta inicjatywa miala byc wyrazem jak bardziej umiarkowane panstwa arabskie postrzegają rozwiązanie konfliktu arabsko-izraelskiego. Plan Abdullaha nawoluje do gwarancji wspólnie sygnowanej przez wszystkie stany arabskie dla zapewnienia bezpieczenstwa Izraela jak równiez integracji Izraela w tym rejonie, wraz z utworzeniem panstwa palestynskiego. Wedlug Abdullaha, "Kraje arabskie stworzą zapewnienie gwarantujące bezpieczenstwo Izraela." Jeden z krajow gdzie Abdullah zabiegal o poparcie dla tego planu jest Arabia Saudyjska.

Podobna saudyjska propozycja byla opublikowana przez New York Times w sobotę [2002-02-16]. Plan koronowanego Ksiecia Saudyjskiego, Abdullaha, nawoluje do wycofania się Izraela z calego terytorium zajętego w czasie Wojny Szesciodniowej, w 1967 roku, wlącznie ze Wschodnia Jerozolima, a w zamian Izrael mialby miec pelne, normalne stosunki ze swiatem arabskim. Ten plan mial byc zaprezentowany na nadchodzącym Szczycie Arabskim w Bejrucie, ale obecnie Abdullah twierdzi, ze polityka Ministra Ariela Sharona przeciwko Palestynczykom wykoleila ten plan.

Podczas kiedy palestynski lider, Yasser Arafat, jest otwarty na tę propozycję, a palestynski negocjator powiedzial, "To jest największa oferta uczyniona jak dotąd przez swiat arabski w ciągu kilku dziesiecioleci", oficjalowie izraelscy zareagowali z rezerwą. Przedstawiciele izraelscy obawiają się, ze taka propozycja moze zakonczyc ich kontrolę nad Wschodnim Murem. Są równiez zaniepokojeni, ze porozumienie to stworzyloby 'prawo powrotu' i imigracje 4 milionów palestynczyków do Izraela zgodnie z rezolucjami ONZ sprzed 50 lat. Palestynczycy wrogo nastawieni do zydowskiego panstwa mogliby kontynuowac przemoc i agresję, której Izrael obecnie doznaje.

Obie strony odczuwają nacisk by poczynic jakies kroki w stronę osiągnięcia trwalego pokoju. Program Studiów Rozwojowych Uniwersytetu Bir Zeit w West Bank doniosly w poniedzialek, ze ok. 70 procent palestynczyków popiera negocjacje z Izraelem w celu osiągniecia statusu ostatecznego porozumienia. Równoczesnie Rada Pokoju i Bezpieczenstwa, grupa emerytowanych generalów oraz oficerow bezpieczenstwa z Izraela nawoluje Izrael do wycofania się z większosci okupowanych terytoriów i pozwolenia palestynczykom na utworzenie ich wlasnego panstwa. Watykan równiez dodal dzisiaj swój glos nawolując rzad wloski do pracy w stronę utworzenia dwupanstwowego rozwiązania dla konfliktu izraelsko-palestynskiego. Watykanski Sekretarz panstwa, Kardynal Angelo Sodano powiedzial "bez usilowan ze strony miedzynarodowej spolecznosci będzie bardzo trudno dla tych dwóch przeciwnikow osiągnąc porozumienie".

Daniel 9:27 mówi, ze mamy się spodziewac, ze pewnego dnia jakas konwencja, lub porozumienie będzie podpisane pomiędzy "wieloma" odnosnie Izraela - i to porozumienie bedzie gwarantowane przez Wladcę Swiata, często nazywanego "Antychrystem"*.

----

* "Antychryst": Wiekszosc ludzi, podejrzewam, uzywa tego slowa w bardzo luzny sposob i bez dobrego zrozumienia co ten tytul oznacza. "Anty" w jezyku polskim oznacza przeciwnosc, odwrotnosc, czy antyteze czegos. Wiemy, ze Antychryst jest przeciwnikiem Chrystusa, Boga, i stad, poprzez kontekst, czy asocjacje z konkretnym przypadkiem uzycia tego slowa, zamykamy sie w tym pogladzie, ze jest to jedyne znaczenie.

Slowo Antychryst pochodzi z jezyka greckiego, gdzie anty ma nieco inne znaczenie niz w j.polskim. 

Anty w jezyku grackim oznacza [w zastepstwie] za, w zamian za, taki jak, podobny do. Studiujac Biblie mozna zauwazyc, ze takie znaczenie jest konsekwentne z opisami charakteru Antychrysta. Jest to ktos, kto bedzie sie podawal za, upodabnial do, wygladal dla duzej czesci swiata jak Chrystus.

 

POWROT

 

 

 

 

* * *

 

 

 

 

 

 

 

Sudan Ciagle Ostrzeliwuje Ludnosć Cywilną
(Reuter, 2002-02-22)
 
[02-02-22]
Waszyngton - USA zawiesily rozmowy z Sudanem na temat sudanskiej wojny domowej jako protest w związku z atakiem na centrum pomocy humanitarnej przez wojskowy helikopter na poludniu Sudanu. W wyniku tego ataku zginelo 17 osób.

"Dopóki nie bedziemy mieli pelnej i calkowitej komunikacji z rządem Sudanu, USA zawiesza wszelkie rozmowy z Sudanem na temat procesu pokojowego," powiedzial rzecznik Departamentu Stanu, Richard Boucher.

[....]

Rząd Sudanu zgodzil sie w styczniu na zaprzestanie bombardowania obiektów cywilnych na poludniu na cztery tygodnie by umozliwic dostep dla humanitarnej pomocy. Ale 9 lutego wojsko zrzucilo 6 bomb zabijając dwoje dzieci w wiosce Akuem.

W srode sudanski helikopter wojskowy zaatakowal ludnosc cywilną czekającą na dostawe zywnosci w centrum pomocy humanitarnej w wiosce Bieh, w prowincji Gornego Nilu, zabijając 17 osob i raniąc wiele innych, co bylo potwierdzone przez ONZ oraz przez rebeliantów z poludnia.

Przedstawiciele Swiatowego Programu Zywnosci powiedzieli, ze dystrybucja zywnosci byla potwierdzona przez rząd sudanski, który walczy z rebeliantami na poludniu od 1983 roku.

Szacuje sie, ze 2 miliony ludnosci zostalo zabitych w tym konflikcie Hartumu z SPLA (Sudan People's Liberation Army), który chce wiekszej autonomi dla poludnia.

Boucher powiedzial, ze atak w srode byl "czescią powtarzającego sie wzoru bezsensownych i brutalnych ataków rządu Sudanu przeciwko niewinnym cywilom".

"Zaządalismy wyjasnienia jak jedna czesc rządu moze negocjowac z USA by zakonczyc ataki przeciwko ludnosci cywilnej, podczas kiedy inna czesc rządu intencjonalnie wybiera sobie cywili za cele ataków", powiedzial Boucher.

[Reuters]

 

POWROT

 

 

 

 

 

| Indeks 2002 | Doniesienia: Home | GrazingSheep: Home |