cor-lwh.gif (62 bytes) RFID (I) - Wielki Brat w Twojej Odzieży cor-rwh.gif (63 bytes)

 Home | Artykuły | Doniesienia | Linki | Info | Kontakt 

 

Gdyby ktoś wam powiedział 10 lat temu, że za kilka lat nasze samochody, odzież, sprzęt elektroniczny, karty kredytowe, nożyki do golenia, a nawet nasze pożywienie i nasze ciała zaczną być nośnikami dla różnej wielkości i przeznaczenia identyfikacyjnych mikroukładów, to pewnie wyśmialibyście taką osobę, a do tego obdażylibyście proponenta takich pomysłów mianem amatora teorii spiskowych i kilkoma innymi epitetami. Dzisiaj odpowiedzią jest coraz częściej, "to już stare nowiny...". Ale jak ta technologia będzie wpływała na nasze życie? Przyjżyjmy się, jakie już są jej możliwości na dzień dzisiejszy, oraz czego możemy się dowiedzieć z codziennych doniesień prasowych na temat planów kompani używających tego typu technologii.
    

  

Z doniesień

Producent odzieży planuje umieszczenie identyfikatorów RFID we wszystkich swoich produktach poczynając od 2005 roku. Tajemniczy producent nie jest jednak zbyt otwarty ze swoją tożsamością. Informacja ta została wyjawiona grupie konsumenckiej CASPIAN na targach Frontline Expo w Chicago.[1] Grupa ta zdołała zrobić kilka zdjęć metek zawierających identyfikatory.[2]

Wśród tych planujących zachipowane* metki w majtkach, koszulkach, biustonoszach, itp. są Calvin Klein i Champion. Na wystawie znajdowały się metki tajemniczej kompani, której nazwa została zaklejona i zamalowana. Jednakże ich logo jest widoczne - to należące do Abercrombie & Fitch, producenta popularnej odzieży dla młodzieży. Możliwe, że ich niechęć do łączenia ich z technologią RFID wynika z lekcji pobranej przez kompanię Benetton, która w marcu 2003 planowała umieszczenie radiowych metek w całej lini ubiorów (Sisley). Odpowiedź ze strony grup konsumenckich, oraz zajmujących się prywatnością informacji osobistej, była na tyle zdecydowana, że w kwietniu 2003 rzecznicy kompani stwierdzili, że nigdy nie mieli konkretnych planów, by wprowadzić tego typu identyfikatory do użycia. Co innego twierdzi gigant elektroniki, Philips, który miał im dostarczyć, bagatela, 15 milionów chipów...[1,3]

W ciekawym obrocie sytuacji firma, która zorganizowała targi Frontline Expo, Advanstar (zajmująca się tzw. "relacjami publicznymi"**), zagroziła założycielce grupy CASPIAN odmówieniem jej zaproszenia na przyszłe targi i inne wydarzenia, jeśli nie usunie zdjęć metek ze stron tej organizacji.[4] Katherine Albrecht pojawiła się na targach jako "prasa", więc ten typ traktowania jej jest wyraźnym uprzedzeniem spowodowanym jej krytycznym stosunkiem do technologii RFID. W tym samym czasie nie słyszymy o podobnych groźbach wobec innych przedstawicieli prasy.

Checkpoint to bodajże największa z kompani zajmujących się implementacją technologii RFID w produktach, w sklepach, magazynach, itp. na poziomie czytników w bramkach, stanowiskach sprzedawczych i gdziekolwiek występuje potrzeba zczytania informacji na temat inwentarza. Wcześniej w tym roku Checkpoint ogłosiła, że zamówiła 100 milionów chipów u sprzedawcy produktów RFID, kompani o adekwatnej nazwie: Matrics. Brzmi znajomo? ("The Matrix").

A skoro jesteśmy przy nazwach firm to ciekawe, skąd ta fascynacja przyjmowaniem tego typu nazw. Przyjżyjmy im się bliżej. Checkpoint, to tyle co (np. przydrożny) "punkt kontroli". Inna firma implementująca technologię RFID nosi nazwę GOLIATH (Solutions), czyli Goliat. Mamy również Cyfrowego Anioła (Digital Angel). Prawdziwym "hitem" w tej dziedzinie jest Alien Technology Corp. (ich logo ma tylko słowo "ALIEN", z ang. "obcy").[5] Na marginesie, firma Gillette zamówiła u nich w 2004 roku bodajże rekordową liczbę identyfikatorów RFID, 500 milionów (to pół miliarda!).

Jednym z przełomowych punktów w rozwoju tego trendu w ub. miesiącu było zatwierdzenie przez amerykańską FDA technologii RFID do użycia w ludzkim ciele. FDA (Food & Drugs Administration) to odpowiednik polskiego PZH. 

Zadaniem FDA było początkowo sprawdzanie, czy informacja na naklejkach, na opakowaniach z lekarstwami rzeczywiście odpowiada zawartości opakowania. Ale, jak kazda biurokracja, rozrośli się do molocha, który jest obecnie w stanie zgnieść nawet średniej wielkości kompanię jak robaka. Mają niezbyt chlubną historię zatwierdzania do użycia szkodliwych środków i niedopuszczania tych opartych na bardziej naturalnych i mniej szkodliwych metodach (patrz: aspartam, stevia, metody leczenia raka, itd.). Ich obecna decyzja dopuszczenia chipów RFID do wszczepiania ich ludziom jest jednym z ostatnich przykładów ich "współpracy" i "kolaboracji" z tym wyłaniającym się systemem kontroli. Ich własne dokumenty wskazują na potencjalną szkodliwość tego typu urządzeń w ludzkim ciele. Ale to nie może stanąć na drodze do tego nowego wspaniałego świata, którego obrazami karmią nas filmy S-F...
  

Czy to ważne...

Ale o co to całe zamieszanie? Czemu ludzie chcą kruszyć kopie o takie drobiazgi, takie bzdury, ktoś spyta. W końcu, co złego w tym, że kompanie chcą usprawnić swoje systemy inwentaryzacyjne? 

Kiedykolwiek grupy i organizacje konsumenckie, obserwatorzy i prasa podnosili głos na temat inwazji tej technologii w prywatne życie ludzi, natychmiast słychać było zapewnienia ze strony kompani i korporacji produkujących RFID i tych używających, lub planujących ich wykorzystanie w swoich produktach, że są zainteresowani jedynie implementacją tej technologii na poziomie większych opakowań, palet, kontenerów, itp. Słyszeliśmy takie zapewnienia w przypadku kompani Tesco, Wal-Mart i kilku innych w ubiegłym roku. 

Mówiono nam, że trudno dalej zminiaturyzować RFID, oraz miniaturowe urządzenia GPS (Global Positioning System), a następnie - dosłownie w ciągu kilku miesięcy - dowiadywaliśmy się, że ta sama kompania ma już w przygotowaniu linię produktów, które były podobno niemożliwe do wyprodukowania. Wielu uważnych obserwatorów tego trendu wiedziało od początku, dokąd ta technologia zmierza. Mimo zapluwania się rzeczników kompanii i proponentów tej technologii, łatwo było dostrzec, że zmierzamy w kierunku totalnej kontroli naszego życia i śledzenia wszystkiego co robimy przez rządy (czytaj: międzynarodowe korporacje, które nie mają żadnej lojalności wobec ludności jakiegokolwiek kraju). A technologia bezprzewodowej identyfikacji produktów, zwierząt i ludzi jest jednym z narzędzi tego wyłaniającego się ogólnoświatowego systemu kontroli.

W zachodnich mediach coraz częściej pojawiają się reklamy, "reportarze" i "dyskusje" paneli ekspertów na temat tej technologii, opiewając dobroczyństwa nieustannego monitorowania, śledzenia i kontrolowania ludzi przy użyciu RFID i podobnych technologii. Do najczęściej używanych argumentów należą:

- łatwość zakupów w sklepach/supermarketach wyposażonych w czytniki identyfikatorów produktów;
- łatwość dokonywania zapłaty przy użyciu technologii VeriChip;
- śledzenie i monitorowanie funkcjonowania organizmu pacjentów z różnego typu chorobami (np. chorobą alzheimera);
- śledzenie przestępców (np. na probacji) bez potrzeby trzymania ich w więzieniu, oraz byłych przestępców (np. gwałcicieli, molestatorów, itp.);
- identyfikacja osób mających dostęp do zastrzeżonych stref (np. archiwów w budynkach rządowych, wojskowych, sądowych, korporacyjnych, itp.)

Poza "opiewaniem", z innych metod sprzedawania publice tych szpiegowskich chipów można wymienić "rozdymanie". Tak, jak to miało miejsce w przypadku opublikowania przez wiele dużych i średniej wielkości mediów, że 160 pracowników meksykańskiego systemu prawnego zostało zaszczepionych identyfikatorami RFID. Na ile nam wiadomo, żadne z tych mediów nie skorygowały "błędu" i tylko Katherine Albrecht z organizacji CASPIAN zadała sobie trud, aby sprawdzić prawdziwość tej historii. Jako jedyna doniosła o fakcie zawyżenia liczby pracowników, którzy przyjęli te identyfikatory. Mamy w tym przypadku dwie możliwości: 
1. te duże media są niekompetentne i nie potrafią nam  dostarczyć rzetelnej informacji i w związku z tym nie możemy im ufać, lub
2. te duże media celowo dostarczają nam fałszywą informację i w związku z tym nie możemy im ufać...

Nie sposób w jednym artykule zająć się choćby zadowalającą liczbą zagadnień związanych z tym zjawiskiem, czy trendem. Często trudno wyjaśnić komuś, dlaczego to ważne, bez wdania się w masę zagadnień, które z pozoru nie mają nic wspólnego z technologią RFID. Dlatego, w naszym następnym artykule, będziemy chcieli wyjaśnić, jak technologia RFID funkcjonuje, jak wiąże się to z innymi zagadnieniami, technologiami i trendami, oraz jakie są tego implikacje.[6]


Kilka zdjęć z targów Frontline Expo '2004
  
  
  
Transparent z tegorocznych targów firmy Checkpoint:

 

"Rozwiązania RFID - Od Źródła do Półki

 

Checkpoint

 

Zaufanie. By Dokonać Więcej.

 

Zamieniamy technologię EPC w praktyczne rozwiązania:
- Metki wielorazowego użycia
- Firmowe metki i oznakowanie
- Zintegrowane firmowe wszywki
- Źródłowe metkowanie na poziomie fabrykacji
- Zintegrowane wieloprotokołowe*** czytniki i oprogramowanie
- Projektowanie, zawiadywanie danymi, implementacja i serwis
- Dostawca rozwiązań AG Metro"

   


* Chip, angielskie słowo na zintegrowany układ elektroniczny, mikroukład, układ scalony.

** Firmy PR (Public Relations) zajmują się zwykle swego rodzaju reklamą i przybliżaniem konsumentowi (grupie, segmentowi społeczeństwa, itd.) produktu, usług, lub charakteru osoby, firmy, itp. Firmy PR są często wynajmowane do wybielania polityków, rządów i kompani, kiedy ci popadają w kłopoty. Np. kompanie farmaceutyczne często używają tego typu firm, by stworzyć przychylną atmosferę dla ich produktów - niezależnie od ich skuteczności, czy szkodliwości.

*** Technologia RFID nie posiada jeszcze jednolitego protokołu przesyłania/zczytywania danych.

 

1. Retailer to put RFID chips in all clothing - Silicon.com
http://networks.silicon.com/lans/0,39024663,39124341,00.htm

2. CASPIAN - zdjęcia metek
http://www.spychips.com/press-releases/checkpoint-photos.html

3. Has Benetton taken a 'chips in clothes' U-turn? - Silicon.com
http://networks.silicon.com/lans/0,39024663,10003640,00.htm

4. Jeden z portali grupy CASPIAN - SpyChips.com ("Szpiegowskie Chipy") 
http://www.spychips.com 

5. Strony firmy Alien Technology 
http://www.alientechnology.com

6. RFID (cz. II) - Jak To Działa? - Grazingsheep.com, 2005.05
http://www.grazingsheep.com/artp/nauka/2005/2005_05_RFID_2.htm

  

  
R-Kiver / Listopad 2004 / Ostatnie zmiany/dodatki: 2005,05

 Home | Artykuły | Doniesienia | Linki | Info | Kontakt 

cor-blwh.gif (63 bytes)

|| © grazingsheep.com   1999-2009 ||

cor-brwh.gif (63 bytes)