cor-lwh.gif (62 bytes) $350-Milionowy Proces o Aspartam w USA cor-rwh.gif (63 bytes)

 Home | Artykuły | Doniesienia | Linki | Info | Kontakt 

 
To zagadnienie zasługuje na naszą uwagę ze względu na zasięg użycia aspartamu w naszym pożywieniu - w istocie rzeczy na całym świecie.
    

Autor: Devvy Kidd
Data [oryginalnego] artykułu: September 16, 2004
NewsWithViews.com

Grupowy proces o sumę 350 milionów dolarów został wniesiony 15 września 2004 w Regionalnym Sądzie Stanów Zjednoczonych w San Francisco, w Kaliforni; numer sprawy: C 043872. Ten grupowy powód o oszustwo (RICO) został wniesiony przeciwko NutraSweet Corporation, American Diabetes Association, Dr Robert H. Moser i 50 innych osobników. Powód utrzymuje, że ten proces udowodni, jak zabójczy jest chemiczny słodzik aspartam, kiedy spożyty przez ludzi.

Proces zajmuje się kluczową rolą obecnego Ministra Obrony, Donalda Rumsfelda i jego udziałem w przepchnięciu aspartamu do użycia przez FDA.[1] W latach 80-tych Rumsfeld był prezydentem i naczelnym dyrektorem kompani Searle, która była pierwotnym posiadaczem patentu na aspartam. Pozew utrzymuje, że Rumsfeld użył swoich politycznych wpływów, by zatwierdzić aspartame przez FDA, pomimo obiekcji wielu badaczy zagadnień zdrowotnych w FDA i negatywnych wyników studiów [tej substancji - tłum.].

[...] [2]

Pozew wnosi następujące punkty:

1. R.I.C.O.[3] (oskarżenie o oszustwo)
2. Nierówną Kompetycję
3. Kłamliwą Reklamę
4. Akt Wynagrodzenia Konsumenta
5. Oszustwo
6. Naruszenie Gwarancji
7. Nadużycia Handlowe
8. Wniesione jako pozew zbiorowy, reprezentując wszystkich obywateli jako grupę, zarówno jak i osobiste szkody Joe Bellona.

Zgodnie z wydaniem prasowym na temat tego procesu RICO: "Około 8 września 2004 zostało podpisane oświadczenie opisujące wstępne studia z krajów trzeciego świata i niebezpieczeństwa aspartamu dla zdrowia. Te studia, przeprowadzone w okresie 1983/84 przez J.D. Searle Company zostały przetłumaczone z języka hiszpańskiego na język angielski przez tłumacza w 1984 r. "Podwójne ślepe" studia ukazały niezbity dowód, że aspartam powodował poważne problemy zdrowotne, włącznie ze śmiercią, wśród badanej grupy. Zgodnie z tym oświadczeniem od czasu zatwierdzenia aspartamu w 1984 r. nie można odnaleźć lekarza kierującego tymi badaniami. Oświadczenie opisuje również jak składający je został poinstruowany przez urzędników kompani J.D. Searle by zniszczyć dokumentację [na temat - tłum.] tych studiów - włącznie z załączonymi notatkami i tłumaczeniami - w posiadaniu tej osoby. Oświadczenie opisuje szczegółowo, jak tłumaczenia zostały przekazane, po ich ukończeniu, biurom J.D. Searle w stanie Illinois."

To nie jest pierwszy raz, kiedy wniesione jest oskarżenie zarzucające, że aspartam jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. National Justice League [Narodowa Liga Sprawiedliwości - tłum.] wniosła trzy oddzielne sprawy 26 kwietnia 2004 w trzech różnych sądach w Kaliforni. Te pozwy nazywają dwanastu oskarżonych, z których wszyscy produkują, lub używają sztuczny słodzik, aspartam, jako zastępstwo dla cukru w swoich produktach. Do oskarżonych w tych pozwach należą: Coca-Cola, PepsiCo, Bayer Corp., Dannon Company, William Wrigley Jr. Company, Walmart, ConAgra Foods, Wyeth, Inc., NutraSweet Company i Altria Corp. (posiadająca, lub posiadająca udziały, Kraft Foods i Philip Morris).

Ten pozew wnosi, że oskarżeni byli zaangażowani w nielegalne akty "z wiedzą i  intencjonalnego użycia neurotoksyny Aspartam, jako zastępstwo dla cukru, przy wyrobie [produktu] Equal, równocześnie wiedząc, że użycie Aspartamu wywołuje, pośród innych chorób/symptomów:
bóle brzucha, artretyzm, astmę, raka mózgu, trudności z oddychaniem, palenie oczu lub 
gardła, palącą urynację, bóle klatki piersiowej, przewlekły kaszel, chroniczne zmęczenie, 
śmierć, depresję, rozwolnienie, bóle głowy/migreny, utratę słuchu, palpitacje, urticaria 
[rodzaj uczulenia - tłum.], nadciśnienie, impotencję i problemy z seksem, utratę pamięci, 
problemy lub zmiany menstruacyjne, nudności lub wymioty, niewyraźną wymowę, dreszcze, tinnitus [szum w uszach, lub zaburzenia słuchowe - tłum.], vertigo i/lub utratę wzroku". Pozew również stwierdza, "Ponadto, choroba aspartamowa naśladuje lub pogarsza następujące choroby: fibromyalgię, artretyzm, stwardnienie rozsiane, chorobę parkinsona, lupus [rodzaj choroby skóry - tłum.], cukrzycę i pokrewne komplikacje, epilepsję, chorobę alzheimera, defekty płodu, syndrom chronicznego zmęczenia, lymfoma [jeden z czterech głównych typów raka - tłum.], [...], zaburzenia uwagi, ataki niepokoju, depresję i inne psychologiczne zaburzenia."

Do innych zarzutów należą, że "G.D. Searle zaprzeczyli wiedzy, lub udziału w zapoczątkowaniu, planowaniu i przebiegu tych badań. Jednakże to fałszywe wyniki zostały przedłożone FDA, jak i w przypadku pozostałych 150 studiów (aspartamu i innych produktów), noszących numer projektu Searle Patologia-Toksykologia. Zaróno Dr Waisman i G.D. Searle byli odpowiedzialni za zaplanowanie tych studiów. Pewna liczba fałszywych oświadczeń została poczyniona przez G.D. Searle, włącznie z tym, które mówiło, że nie było zwierząt dostępnych do zakupu w celu autopsji po przerwaniu studiów."

Oskarżeni w tym procesie kontynuują twierdzenie, że aspartam jest bezpieczny w konsumpcji. Aspartam znajduje się w ponad 5 tys. produktów spożywczych i we wszystkich [typach - tłum.] dietetycznych napojach bezalkoholowych sprzedawanych w USA.

© 2004 - NewsWithViews.com - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
[Tłumaczenie zamieszczone za zgodą autorki]

--


1. Amerykańska Food and Drugs Administration, odpowiednik polskiego PZH
2. Informacja o spotkaniu prasowym, które już się odbyło, została pominięta
3. Szczególny rodzaj oszustwa zdefiniowany w amerykańskim sądownictwie
4. $350 Million RICO Lawsuit Filed Over Aspartame - Oryginalny artykuł

  

  
R-Kiver / Wrzesień 2004 / Ostatnie zmiany: 09.2004 

 Home | Artykuły | Doniesienia | Linki | Info | Kontakt 

cor-blwh.gif (63 bytes)

|| © grazingsheep.com   1999-2009 ||

cor-brwh.gif (63 bytes)